309174-P83RIY-769

Očista tlustého střeva

Většina lidí se domnívá, že tlusté střevo má jedinou funkci, kterou je vyprazdňování. Proto mu nepřipisují žádnou zvláštní důležitost, avšak tlusté střevo má mnohem rozsáhlejší význam. Ve skutečnosti je hlavním ukazatelem, ovlivňovatelem a indikátorem imunitního systému.

Tlusté střevo je ta část střeva, kterou v břiše obklopuje tenké střevo v obdélníkové formě. U tlustého střeva rozlišujeme následující oddíly: slepé střevo, tračník a konečník. Tračník je hlavní část tlustého střeva, která obsahuje: tračník vzestupný, tračník příčný, tračník sestupný a esovitou kličku s konečníkem. Tlusté střevo má mnohem větší průměr než tenké střevo, a není tolik hladké. Nacházejí se na něm erupce, které se liší v závislosti od svalových pohybů. Sliznici má skládanou, propojenou krevními cévami, lymfatickými cévami a nervovými ukončeními.

Fungování

Délka trávení přijaté potravy v části nazývané tlusté střevo je 24-48 hodin, z čehož 2-3 hodiny jsou potřebné k tomu, aby se nevstřebávaný materiál z předešlých trávicích procesů dostal do počáteční části střeva.

Ve střevním traktu se proces výrazně zpomaluje. Začíná zde tvorba stolice a zároveň vstřebávání vody a minerálů. Při tvorbě stolice je běžná denní ztráta tekutin 200-300 ml. Pokud tlusté střevo pracuje pomalu, odpadové materiály zůstanou v trávicím traktu déle, v takovém případě je pak ztráta tekutin mnohem větší – což vede k zácpě, v závažnějších případech může vést také k obstrukci (neprůchodnosti) střeva.Kromě skutečnosti, že velká část minerálních látek se vstřebává v různých částech střeva, tlusté střevo obsahuje i užitečné bakterie, jejichž hlavní funkcí je syntéza vitamínů. Produkce vitamínu K a vitamínu B je velmi významná, jejich absencí dochází k vážným nemocem. Z toho je dobře patrné, že tlusté střevo má kromě tvorby stolice i další významnou funkci. Jako dobrý příklad mohou posloužit novorozenci, kterým se právě z tohoto důvodu podává injekce vitamínu K. Mnohým z nich totiž chybí bacil Coli, který odpovídá za produkci vitamínu K, a kvůli tomuto nedostatku může vzniknout také hemofilie.Stolice může kromě rozložených materiálů, minerálních solí a tekutin, které čekají na absorpci, obsahovat i jiné nevstřebávané materiály, jako je vláknina. Tlusté střevo potřebuje vlákninu proto, aby při pasáži pomáhala z jeho stěny odstranit odpadové materiály, čímž se zabrání postupné střevní obstrukci a nerovnováze střevní flóry. Pokud člověk nekonzumuje dostatek vlákniny, pak výše uvedený čistící proces nebude dostatečný a tlusté střevo se nebude moci vyprázdnit úplně, protože usazené odpadové materiály na jeho stěně ho nebudou moct opustit. Pokud se tlusté střevo v některých částech nezbaví různých usazenin, může to být pro zdraví našeho organismu velmi nebezpečné. Když se usazenin nahromadí příliš mnoho, mohou vytvořit částečnou anebo úplnou střevní obstrukci, může se vyvinout rakovina, tlusté střevo se může zdeformovat, což je bolestivé. Ale je tu i další úhel pohledu – usazené odpadové látky jsou kromě jiného nebezpečné také z důvodu ohrožení rovnováhy střevní flóry,což může mít větší přímý i nepřímý účinek, než si myslíme.

Funkce střevní flóry

Normální střevní flóra, pokud je vyvážená, vykonává mnoho funkcí, ve skutečnosti ale patří do imunitního systému.

Už se mluvilo o tom, že tlusté střevo zastává v jednotlivých částech funkci vstřebávání minerálů a syntézu vitamínů. Pokud by tato funkce z důvodu nerovnováhy střevní flóry chyběla, imunitní systém by to velmi oslabilo.Kromě toho má však střevní flóra také jiné důležité funkce. Musí mechanicky ochraňovat tenké a tlusté střevo, aby se zabránilo nahromadění patogenních mikroorganismů. Kromě toho střevní flóra podněcuje imunitní systém, aby produkoval protilátky.Rovnováha střevní flóry se může narušit také užíváním antibiotik, nesprávným stravováním, z důvodu vedlejších účinků léků, stresu a dalších faktorů, které vyplývají z nesprávné životosprávy. Rovnováhu střevní flóry je sice možné obnovit, ale mnohem jednodušší je zabránit jejím změnám k horšímu.

Poruchy trávení

Za nerovnováhu střevní flóry může ve většině případů nesprávná životospráva. Tlusté střevo se dostane do situace, kdy se odpadové materiály díky této zlé životosprávě rozšíří po jeho částech.

Velmi jednoduše to však může napravit očista střeva. Samozřejmě, ve vážných případech je potřebné zničené užitečné bakterie nahradit pomocí probiotik, ale je potřebné si uvědomit, že problém může dokonale vyřešit jen očista střeva.

Tlusté střevo – léčba problémů  

To, že se tlusté střevo pročistí, je dobrou příležitostí k odstranění trávicích potíží, k vyvážení střevní flóry a k posílení imunitního systému.

Problémem je téměř vždy strava chudá na vlákninu. Omezuje se tím úplné využití živin, proto je nutné tento jejich nedostatek nahradit.Je potřeba vynechat masité a jinak chemicky vyráběné a zpracované potraviny. A to alespoň po dobu čtrnácti dní. Konzumujte hojně čerstvé saláty , jak ovocné tak zeleninové. V duchu, že dopoledne je výhodnější jíst ovoce a odpoledne zeleninu. Pijte vždy před jídlem, čistou neperlivou vodu a nebo čerstvé šťávy. Zapíjení během jídla a po jídle naředí trávicí šťávy a znesnadňuje tak proces trávení. Zařaďte do svého jídelníčku více druhů obilovin a luštěnin, které můžete ještě obohatit naklíčením.

Při vaření používejte raději kvalitní oleje.Pro tepelnou úpravu volte raději vaření, nebo i v páře a nebo pečení. Poslední jídlo by se nemělo konzumovat po devatenácté hodině. Po tuto dobu je velmi výhodné provádět po ranní stolici očistné klystýry se slanou vodou (fyziologický roztok- asi jedna čl na litr vody).Vyberte si jeden den v týdnu na půst a nebo na odlehčující den jen se zeleninovými šťávami a samozřejmě čistou vodou nebo bylinnými čaji.

Sdílet