Postřehy a názory

28.9.2013  

Je sobotní ráno a ranní mlhou se snaží prokousat slunce svými hřejivými paprsky. O víkendu si zapínám svůj mobil většínou až k poledni, protože začínám pracovat až po obědě. Při zapnutí se mi však ihned objevil zmeškaný hovor a to už od devíti hodin ráno. K mému ještě většímu překvapení jsem zjistil, že se mi pokoušela v tento čas dovolat maminka mého dlouholetého pacienta. Paní V. je velice kultivovaná a velmi příjemná dáma, která mi volá vždy jen v případech kdy je to nutné a důležité a tak jsem hned volal zpět abych zjitil důvod.

"Dobrý den paní V., měl jsem od Vás ráno zmeškaný hovor, jak Vám mohu pomoci?"

Chvilka ticha....snad asi jen tři vteřiny, ale měl jsem v tu chvíli pocit, že to trvá snad celou věčnost a nebo že mi "vypadl signál".

"Pane Jiří, dnes ráno L.zemřel."

Teď pro změnu nastalo dlouhé ticho na mé straně.

"Paní V. promiňte, nevím co v tuto chvíli říci, přeji Vám hodně síly pro zvladnutí nastalé situace." Víc jsem ze sebe nedostal.

Jejich jediný syn L. právě zemřel. Za pár dní měl mít 32.narozeniny. Znal jsem L. skoro od počátku jeho tragické nehody, kdy ho srazil v protisměru opilý řidič. Doposud se tento lotr a bezpáteřní tvor ani jednou nepokusil o omluvu a nebo alespoň o projev účasti na podílu nehody. Od spravedlnosti unikl díky průtahům našeho soudního zřízení a pravděpodobně i "kontaktům" z řad policejních vyšetřovatelů, kteří se od počátku, dle vypovědi jeho otce, chovali arogantně a neurvale. Několik let zadržovali havarovanou motorku, pro údajné důkazní řízení a přitom vozidlo, co nehodu způsobilo bylo skoro okamžitě zlikvidováno. Bylo tam jistě ještě mnoho dalších, pro mě jako osoby nezúčastněné, otazníků.

Faktem je, že díky čelnímu nárazu z protisměru L. vyletěl  z motorky a dopadl asi patnáct metrů od motorky. Nutno podotknout, že L. nebyl žádný začátečník a nevyježděný motorkář. Byl také, podle výpovědi jeho kamarádů, sousedů a rodičů, velice obezřetný, ohleduplný a opatrný řidič. Ovšem velmi rychle přijíždějícímu autu na své straně vozovky už se nestačil vyhnout. Utrpěl těžký edém mozku, mnohačetnou frakturu pánevní kosti a mnoho dalších život ohrožujících zranění. Přežil. Po roce traumatických chirurgických zákroků, následné lečbě v příslušných "ústavech", se dostal do domácího ošetřování. Jeho otec byl již v důchodu a maminka ukončila práci, aby se oba mohli plně věnovat návratu svého syna do "normálního" života.

Když se dostal L. domů z nemocniční péče vážil, na svých 195 cm výšky asi 60 kg. Měl sondu v žaludku, díky tracheostomii nemohl přijímat potravu ani mluvit. Měl sondu i v močovém měchýři. Měl absolutní nehybnost všech končetin a nebyl schopen ani sedět. Ale vše měl citlivé, nebylo žádné ochrnutí. Bylo nutné ho každou hodinu polohovat, každé dvě hodiny krmit stříkačkou a to nemluvím o další mimořádně náročné hygieně. Prostě péče doslova dvacet čtyři hodin den co den tři roky, než L. začal částečně mluvit, jíst běžné jídlo, pít z hrnku a sedět v židli, vozíku a díky speciální úpravě i v autě.

Mluvit o neskonalé mateřské lásce, nesmírné houževnatosti a vytrvalosti s pevnou vírou v uzdravení syna, obou rodičů, by nebylo úplně výstižné, pro toho, kdo zažil jen pár hodin týdně v kruhu této rodiny, jako já.

Při cvičení L. zažíval nesmírnou bolest, při rozhýbávání atrofovaných končetin, při prvních pokusech o posazení a později i o chůzi ve speciální rampě s popruhama kolem pasu a ramen.

Nikdo se nemůže asi dostatečně vcítit do situace, kdy rok vše slyšíte a vnímate a nemůžete promluvit. Nikdo si asi neumí představit, jak je nesmírně těžké se naučit znovu jíst, pít a mluvit.

Celé roky L. bojoval s obrovským nasazením a pro mě s neuvěřitelnou schopností překonávat fyzickou bolest.

Dokázal se potýkat se svým trdým osudem až do samého konce.

 

Děkuji Ti za vše, co jsem se díky Tobě naučil a co jsem na společné cestě pochopil. 

 

Můj BOJOVNÍK zemřel,

ač padl, přesto zvítězil ! 

Novinky

22.02.2012 20:43
Líbilo se Vám u nás, nebo máte naopak připomínky k našim službám? Neváhejte a napište nám. Vaše názory jsou cenné podněty k neustálému zlepšování našich služeb. Navíc jakákoliv pochvala od spokojeného zákazníka je nejlepší odměnou naší práce.
22.02.2012 20:42
Spustili jsme novou internetovou prezentaci, na které najdete kromě obvyklého výčtu služeb i přehled aktualit. Budeme Vás informovat o probíhajících akcích nebo nových službách, které připravujeme.

Kontakt

Masáže a poradenství Praha Jiří MiaoShou

Lucia- Lili

NOVÉ REGENERAČNÍ CENTRUM
Masáže a poradenství

Poliklinika Spořilov
Božkovská 4/2967, Praha 4
IČO: 65402278
603 216 763

776 222 932
info@masazesporilov.cz