Očista organismu - detoxikace

Pojem detoxikace organismu (nebo očista organizmu) se začíná stále častěji objevovat i v našich končinách a spousta lidí si „ordinuje“ různé očistné kůry, diety, půsty a podobně. Proč je vhodné detoxikovat?

Pokud se člověk cítí dlouhodobě unavený, má problémy s trávením, kožní problémy, ale třeba také rozhozenou hormonální rovnováhu, a mnoho dalších potíží, na vině může být zanesení organismu toxiny (plísně, bakterie, viry, těžké kovy,…). Pokud je některý orgán zanesený, přetěžovaný nebo naopak oslabený, vzniká v organismu nerovnováha. Například pokud člověk dlouhodobě přetěžuje játra, mohou se objevit otoky a špatné trávení, zanesené ledviny se zase projevují tmavě zbarvenou zapáchající močí. Špatně fungující, přetěžovaný lymfatický systém se může projevit častými onemocněními jako jsou nemoci dýchacích cest a také celulitidou.

Očista zevnitř

Tak jako své tělo omýváme od nečistot a potu, stejně tak je čas od času dobré si vyčistit také vnitřek organismu, především játra, ledviny, posílit slezinu a rozproudit lymfatický systém. Pokud je organismus zanesený, na vině je nevhodná strava (smažená jídla, polotovary, příliš mnoho cukru, soli, mouky,…), alkohol, kouření, spousta chemie v potravinách, nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu, špatné fungování lymfatického systému, užívání léků (např. antibiotika) apod.

Většina odborníků z různých směrů alternativní medicíny ještě před tím, než vám doporučí bylinky či jiné léčebné prostředky na konkrétní problém, nejspíš navrhne detoxikaci. Aby tělo lépe přijímalo vitaminy, minerály a především fungovalo tak, jak má. Detoxikovat se dá mnoha způsoby a každý obor alternativní medicíny přistupuje k detoxikaci ze svého pohledu - můžete užívat bylinné čaje, bylinné kapky, provádět klystýry, držet půsty, nebo na nějaký čas zcela vynechat určité potraviny, podpořit lymfatický systém masážemi, dodržovat pitný režim apod.

Projevy detoxikace organismu

Samozřejmě záleží na tom, jakou zvolíte metodu, nejlepší je detoxikace sestavená vám na míru odborníkem (ne každý může držet půst). Přesto se někdy může stát, že „čištění“ těla provází takové projevy jako je průjem, bolest hlavy, člověk se může cítit zahleněný, objeví se gynekologické výtoky apod. Zkrátka to, co bylo v těle usazeno, se dere ven různými způsoby, a tělo musí tyto toxiny zpracovat.

Obecné zásady detoxikace

Pokud chcete detoxikovat, přestože vás netrápí nějaký závažný problém, držte se těchto zásad:

Důležitý je hlavně pitný režim, pijte především vodu (může být s citronem) a bylinné čaje (hlavně břízu, kopřivu, pampelišku). Vynechte kávu, alkohol, sladké limonády i džusy. Někdo detoxikuje pomocí zeleninových šťáv.

Jezte lehkou a zdravou stravu, omezte maso (hlavně červené), smažené pokrmy, uzeniny, sladkosti, mléko a tavené sýry. Jezte hodně zeleniny, ovoce, luštěniny a celozrnné výrobky. Čas od času můžete zkusit zařadit do svého režimu „zeleninový den“ nebo den, kdy jíte jen rýži.

Vydejte se do sauny, na lymfatickou, ayurvédskou olejovou detoxikační nebo medovou masáž, dopřejte si solné koupele.

Hýbejte se, stačí obyčejná procházka na čerstvém vzduchu, plavání, jóga, tai či, apod.

Relaxujte – zkuste meditaci nebo nějakou třeba autogenní trénink.

Dostatečně spěte.

Ideální je dodržovat tento režim po dobu alespoň tří týdnů zhruba dvakrát do roka, vždy ale musíte přihlížet ke svému aktuálnímu zdravotnímu stavu (detoxikace není vhodná například pro lidi s nemocemi jako je zánět žaludku, těhotné a kojící ženy, apod.). Nejlepší je se poradit s odborníkem, který vám doporučí postup přesně na míru.

 

Očista tlustého střeva

Většina lidí se domnívá, že tlusté střevo má jedinou funkci, kterou je vyprazdňování. Proto mu nepřipisují žádnou zvláštní důležitost, avšak tlusté střevo má mnohem rozsáhlejší význam. Ve skutečnosti je hlavním ukazatelem, ovlivňovatelem a indikátorem imunitního systému.

Tlusté střevo je ta část střeva, kterou v břiše obklopuje tenké střevo v obdélníkové formě. U tlustého střeva rozlišujeme následující oddíly: slepé střevo, tračník a konečník. Tračník je hlavní část tlustého střeva, která obsahuje: tračník vzestupný, tračník příčný, tračník sestupný a esovitou kličku s konečníkem. Tlusté střevo má mnohem větší průměr než tenké střevo, a není tolik hladké. Nacházejí se na něm erupce, které se liší v závislosti od svalových pohybů. Sliznici má skládanou, propojenou krevními cévami, lymfatickými cévami a nervovými ukončeními.

 

Fungování

Délka trávení přijaté potravy v části nazývané tlusté střevo je 24-48 hodin, z čehož 2-3 hodiny jsou potřebné k tomu, aby se nevstřebávaný materiál z předešlých trávicích procesů dostal do počáteční části střeva.

 

Ve střevním traktu se proces výrazně zpomaluje. Začíná zde tvorba stolice a zároveň vstřebávání vody a minerálů. Při tvorbě stolice je běžná denní ztráta tekutin 200-300 ml. Pokud tlusté střevo pracuje pomalu, odpadové materiály zůstanou v trávicím traktu déle, v takovém případě je pak ztráta tekutin mnohem větší – což vede k zácpě, v závažnějších případech může vést také k obstrukci (neprůchodnosti) střeva.Kromě skutečnosti, že velká část minerálních látek se vstřebává v různých částech střeva, tlusté střevo obsahuje i užitečné bakterie, jejichž hlavní funkcí je syntéza vitamínů. Produkce vitamínu K a vitamínu B je velmi významná, jejich absencí dochází k vážným nemocem. Z toho je dobře patrné, že tlusté střevo má kromě tvorby stolice i další významnou funkci. Jako dobrý příklad mohou posloužit novorozenci, kterým se právě z tohoto důvodu podává injekce vitamínu K. Mnohým z nich totiž chybí bacil Coli, který odpovídá za produkci vitamínu K, a kvůli tomuto nedostatku může vzniknout také hemofilie.Stolice může kromě rozložených materiálů, minerálních solí a tekutin, které čekají na absorpci, obsahovat i jiné nevstřebávané materiály, jako je vláknina. Tlusté střevo potřebuje vlákninu proto, aby při pasáži pomáhala z jeho stěny odstranit odpadové materiály, čímž se zabrání postupné střevní obstrukci a nerovnováze střevní flóry. Pokud člověk nekonzumuje dostatek vlákniny, pak výše uvedený čistící proces nebude dostatečný a tlusté střevo se nebude moci vyprázdnit úplně, protože usazené odpadové materiály na jeho stěně ho nebudou moct opustit. Pokud se tlusté střevo v některých částech nezbaví různých usazenin, může to být pro zdraví našeho organismu velmi nebezpečné. Když se usazenin nahromadí příliš mnoho, mohou vytvořit částečnou anebo úplnou střevní obstrukci, může se vyvinout rakovina, tlusté střevo se může zdeformovat, což je bolestivé. Ale je tu i další úhel pohledu – usazené odpadové látky jsou kromě jiného nebezpečné také z důvodu ohrožení rovnováhy střevní flóry,což může mít větší přímý i nepřímý účinek, než si myslíme.

 

Funkce střevní flóry

Normální střevní flóra, pokud je vyvážená, vykonává mnoho funkcí, ve skutečnosti ale patří do imunitního systému.

Už se mluvilo o tom, že tlusté střevo zastává v jednotlivých částech funkci vstřebávání minerálů a syntézu vitamínů. Pokud by tato funkce z důvodu nerovnováhy střevní flóry chyběla, imunitní systém by to velmi oslabilo.Kromě toho má však střevní flóra také jiné důležité funkce. Musí mechanicky ochraňovat tenké a tlusté střevo, aby se zabránilo nahromadění patogenních mikroorganismů. Kromě toho střevní flóra podněcuje imunitní systém, aby produkoval protilátky.Rovnováha střevní flóry se může narušit také užíváním antibiotik, nesprávným stravováním, z důvodu vedlejších účinků léků, stresu a dalších faktorů, které vyplývají z nesprávné životosprávy. Rovnováhu střevní flóry je sice možné obnovit, ale mnohem jednodušší je zabránit jejím změnám k horšímu.

 

Poruchy trávení

Za nerovnováhu střevní flóry může ve většině případů nesprávná životospráva. Tlusté střevo se dostane do situace, kdy se odpadové materiály díky této zlé životosprávě rozšíří po jeho částech.

Velmi jednoduše to však může napravit očista střeva. Samozřejmě, ve vážných případech je potřebné zničené užitečné bakterie nahradit pomocí probiotik, ale je potřebné si uvědomit, že problém může dokonale vyřešit jen očista střeva.

 

Tlusté střevo – léčba problémů  

To, že se tlusté střevo pročistí, je dobrou příležitostí k odstranění trávicích potíží, k vyvážení střevní flóry a k posílení imunitního systému.

Problémem je téměř vždy strava chudá na vlákninu. Omezuje se tím úplné využití živin, proto je nutné tento jejich nedostatek nahradit.Je potřeba vynechat masité a jinak chemicky vyráběné a zpracované potraviny. A to alespoň po dobu čtrnácti dní. Konzumujte hojně čerstvé saláty , jak ovocné tak zeleninové. V duchu, že dopoledne je výhodnější jíst ovoce a odpoledne zeleninu. Pijte vždy před jídlem, čistou neperlivou vodu a nebo čerstvé šťávy. Zapíjení během jídla a po jídle naředí trávicí šťávy a znesnadňuje tak proces trávení. Zařaďte do svého jídelníčku více druhů obilovin a luštěnin, které můžete ještě obohatit naklíčením.

Při vaření používejte raději kvalitní oleje.Pro tepelnou úpravu volte raději vaření, nebo i v páře a nebo pečení. Poslední jídlo by se nemělo konzumovat po devatenácté hodině. Po tuto dobu je velmi výhodné provádět po ranní stolici očistné klystýry se slanou vodou (fyziologický roztok- asi jedna čl na litr vody).Vyberte si jeden den v týdnu na půst a nebo na odlehčující den jen se zeleninovými šťávami a samozřejmě čistou vodou nebo bylinnými čaji.

 

Očista jater

Před samotnou očistou je třeba provést přípravu a změkčení nánosů a usazenin v organismu.

Asi tři až čtyři dny před samotnou procedurou je třeba jíst jen rostlinnou potravu a pít větší množství čerstvých šťáv, které připravíme z dvanácti dílů červené řepy a čtyř až pěti dílů kyselejších jablek.Výhodou je si každý den ráno dávat očistný klystýr.V den očisty si po ranní stolici udělejte klystýr a následně lehce posnídejte.Po lehkém obědě si za jednu až dvě hodiny můžete začít prohřívat jaterní oblast.Samotná očista se zahájí kolem devatenácté hodiny.Připravte si dvě sklenice (2 dl),jednu s olivovým olejem (za studena lisovaným-čím zelenější tím lepší) a druhou sklenici s citronovou šťávou.Vypijte jeden až dva doušky oleje a zapijte stejným množstvím citronové  šťávy.Po patnácti až dvaceti minutách, není-li vám nevolno, vše zopakujte.Zase vyčkejte a celý proces opakujte do vypití obou sklenic.Pokud by jste pití oleje špatně snášeli a chtělo by se vám zvracet, vyčkejte, dokud nevolnost neodezní a po té pokračujte.

Pak si klidně sedněte,čtěte si a zůstaňte v klidu.Můžete si stále zahřívat oblast jater (v pravém podžebří).

Kolem dvacáté třetí hodiny nebo později (může to být i k ránu), kdy je biorytmus jater na vrcholu, se kameny a nečistoty z jater a žlučníku začnou vypuzovat, což se projeví průjmem.Průjem dostanete obvykle i ráno nebo i během dne.Může vyjít velké množství kamenů různých barev a velikostí. Od černé, zelené, žluté s velikostí špendlíkové hlavičky až po velikost fazole.Může z vás vyjít i množství žluči připomínající mazut.Můžete si dát ještě očistný klystýr.

Je důležité, aby první jídlo tvořilo asi půl litru šťávy (mrkev nebo jablko s červenou řepou v poměru 1:5), která játra propláchne.Teprve potom si můžete dát salát, nebo kaši uvařenou ve vodě.

 

Očista ledvin

„dobré ledviny jsou předpokladem dlouhověkosti i když jsou ostatní orgány oslabeny“.

K očistě se používají močopudné prostředky.

Čerstvé šťávy bohaté na draslík.

Připravujeme ji ze směsi čerstvých šťáv z mrkve – 7 dílů, celer – 4 díly, špenát – 3 díly, petržel – 2 díly.

Šťáva z černé ředkve nebo červené řepy.

 

Vlastní moč obsahuje močovinu v organické podobě, která je tělu blízká a nemá žádné vedlejší účinky.Je vynikajícím močopudným prostředkem a má velký význam při rozpouštění oxalátů a dalších druhů močových kamenů.Moč narušuje kyselost prostředí v organismu a tím přispívá i k zlepšení spalování tuků.

Močovina je aktivní osmotické diuretikum.Užívá se  třikrát denně  po 50 – 60g.

Diurézu zvyšuje 2krát až 4krát.

Užívá se třikrát denně před jídlem 50 až 100 ml uriny po dobu 14 dnů.Je vhodné tento druh očisty kombinovat s pitím většího množství čerstvé šťávy z jablek a červené řepy během dne, která moč zabarví do červena a zvýší tak její léčebné účinky.

 

Močopudné byliny – hlaváček jarní, náprstník atd. ovlivňují krevní oběh a pomáhají při vstřebávání otoků.

Čaj s citronem, z vinné révy, přesličky či lípy působí na zvýšení počtu stahů ledvinových pánviček a močovodu.

Velmi silný účinek a silně močopudný je vodní meloun.Dá se použít i odvar z kůry i ze sušené (v zimním období).Nedráždí ledviny ani močové cesty.Melounová dužina přeměňuje moč na zásaditou a přispívá tím k rozpouštění solí, kamenů a písku.Doporučuje se konzumovat 2 – 2,5kg melounu za den.

Na rozpouštění kamenů se podílejí i látky s větším podílem éterických olejů s nahořklou chutí.Např. pelyněk.

Kopr je velmi bohatý na éterické oleje, mírní ledvinovou koliku a rozpouští kameny.Ty samé účinky má i celer, fenykl a třezalka.Tyto se používají zejména při prevenci od potíží s ledvinovými kameny.

Podle druhu složení ledvinových kamenů je možno použít i mnoho rostlinných pigmentů, které jsou obsaženy např. v kořenu mořeny a šípku a rovněž v plodu šípku.Velmi účinná při rozpouštění některých druhů ledvinových kamenů je i čerstvá šťáva z mrkve a červené řepy.

Mezi  velmi účinné látky patří zejména jedlový olej.

Teplé koupele normalizují kapilární krevní oběh a tlumí křeče.Napomáhají ledvinám a umožňují rozšíření močových cest a případný bezbolestný průchod písku.

 

Zdroj

Novinky

22.02.2012 20:43
Líbilo se Vám u nás, nebo máte naopak připomínky k našim službám? Neváhejte a napište nám. Vaše názory jsou cenné podněty k neustálému zlepšování našich služeb. Navíc jakákoliv pochvala od spokojeného zákazníka je nejlepší odměnou naší práce.
22.02.2012 20:42
Spustili jsme novou internetovou prezentaci, na které najdete kromě obvyklého výčtu služeb i přehled aktualit. Budeme Vás informovat o probíhajících akcích nebo nových službách, které připravujeme.

Kontakt

Masáže a poradenství Praha Jiří MiaoShou

Lucia- Lili

NOVÉ REGENERAČNÍ CENTRUM
Masáže a poradenství

Poliklinika Spořilov
Božkovská 4/2967, Praha 4
IČO: 65402278
603 216 763

776 222 932
info@masazesporilov.cz