Moxování

Léčba požehováním - moxování

Moxování neboli požehování je v podstatě jedna z metod, která má za úkol organizmus prohřát. Prohřívají se akupunkturní body, dráhy, ale i celé oblasti těla. Zejména se využívá při nedostatku Jangu, neboť Jang symbolizuje, pokud se jedná o termoregulaci, právě teplo.

Z hlediska západní medicíny má tento způsob prohřívání následující účinky: zlepšuje imunitu, podporuje regeneraci organizmu, normalizuje vegetativní funkce, pomáhá navodit stav relaxace, podporuje trávení. Dým, který hořením pelyňku, jímž se nejčastěji moxuje, vzniká, má podle některých názorů baktericidní účinky.

Nejčastěji se tedy moxování používá při onemocněních způsobených chladem, ať už vnitřním nebo vnějším, chronická onemocnění dýchacích cest (záněty, astma), poruchy trávicího traktu (průjem, zácpa, žaludeční vředy), menstruační potíže a nemoci močopohlavního ústrojí, revmatické a degenerativní onemocnění kloubů, především v bederní oblasti. Dále se doporučuje při depresích a stavech vyčerpanosti a únavy.

Jak moxování probíhá

Při vlastní aplikaci se obvykle využívá tzv. nepřímé metody prohřívání pelyňkovou cigaretou, kdy se smotek z pelyňku udržuje nebo se pohybuje kolem vzdálenosti kolem 1 cm od kůže pacienta. Aplikace by neměla pálit, pacient by měl mít příjemný pocit tepla v místě použití. Dnes se často používá tzv. nekouřících karbonizovaných moxovacích tyčinek, které nedoutnají a nezanechávají po sobě charakteristickou „vůni“. Dále lze nepřímo aplikovat přes ilozační podložku – česnek, zázvor, nebo také sůl. Sůl se využívá charakteristicky při aplikace moxy v bodu Shenque,CV8, který je kontraindikován pro akupunkturu, kdy se do oblasti pupku nasype sůl a na ní položí zapálená moxa. Může to být buď zabalený kužílek nebo jen uhnětený kužílek z pelyňku. Tímto způsobem se působí velice dobře při trávicích obtížích, únavě nebo i tzv. kolapsu Jangu, kdy je člověk akutně vyčerpaný, bledý, studeně zpocený a má výrazně chladné končetiny.

V některých případech lze použít i aplikaci přímou, tj. působení moxy přímo na kůži, dochází však k popáleninách a vniku jizev a proto se u nás téměř nepoužívá. Často se ale používá aplikaci moxy na akupunkturní jehlu, kdy k prohřívání dochází skrze kovovou jehličku. Obvykle se vypálí více kužílků najednou. Doporučená doba aplikace obecně je mezi 5 až 10 minutami na jeden bod minimálně, často i déle.

Mezi nejužívanější body, které se moxují, patří například body Shenshu (BL23), Mingmen (GV4), body na přední střední dráze v podbřišku, především Guanyuan (CV4) a Qihai (CV6) a dále pak body Zusanli (ST36), které se moxují často preventivně pro zachování zdraví a vitality do vysokého věku.

Délka a cena procedury : cca 30 min   390,.Kč

 

Novinky

22.02.2012 20:43
Líbilo se Vám u nás, nebo máte naopak připomínky k našim službám? Neváhejte a napište nám. Vaše názory jsou cenné podněty k neustálému zlepšování našich služeb. Navíc jakákoliv pochvala od spokojeného zákazníka je nejlepší odměnou naší práce.
22.02.2012 20:42
Spustili jsme novou internetovou prezentaci, na které najdete kromě obvyklého výčtu služeb i přehled aktualit. Budeme Vás informovat o probíhajících akcích nebo nových službách, které připravujeme.

Kontakt

Masáže a poradenství Praha Jiří MiaoShou

Lucia- Lili

NOVÉ REGENERAČNÍ CENTRUM
Masáže a poradenství

Poliklinika Spořilov
Božkovská 4/2967, Praha 4
IČO: 65402278
603 216 763

776 222 932
info@masazesporilov.cz